• Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
  • Hebrew (Israel)
Jesteś tutaj: Start > Aktualności > Abraham Ostrzega

Abraham Ostrzega

wtorek, 17 stycznia 2017 16:23

ostrzega.png

Serdecznie zapraszamy do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki przy placu Małachowskiego 3 w czwartek 19 stycznia o godzinie 19:00 na otwarcie niezwykłej wystawy, której Gmina Żydowska jest współorganizatorem. Wernisaż wystawy rzeźb nagrobnych Abrahama Ostrzegi na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej 49/51 w Warszawie odbędzie się dzień później, w piątek 20 stycznia o godz. 12.00.

 Punktem wyjścia wystawy jest twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi. Uczeń Henryka Kuny znany był przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej — nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Abraham Ostrzega zginął w Treblince w 1942 roku. 

We współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadziła jesienią ubiegłego roku renowację 24 nagrobków jego autorstwa na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Fundusze pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do obchodów 75-lecia Akcji Reinhardt. Dzięki pracy zespołu konserwatorskiego nagrobki odzyskały nie tylko swą pierwotną formę rzeźbiarską, ale też inskrypcje upamiętniające zmarłych. 

Swoistą puentą tych działań jest wystawa współczesnych artystów w Zachęcie. Wystawa w Zachęcie stanowi dopełnienie obecnych na Cmentarzu Żydowskim odrestaurowanych nagrobków Abrahama Ostrzegi. Chcemy, by widzowie oglądali je w naturalnej przestrzeni. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia Cmentarza Żydowskiego. Bilet do Zachęty będzie upoważniał do zwiedzania Cmentarza, zaś cegiełka/wejściówka z Cmentarza Żydowskiego będzie jednocześnie biletem wstępu do galerii. 

artyści: Hubert Czerepok, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski oraz Abraham Ostrzega 
kuratorzy: Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego) 
współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka identyfikacja wizualna wystawy, projekt mapy: Jakub de Barbaro 
organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, 
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki