• Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
  • Hebrew (Israel)
Jesteś tutaj: Start > Synagoga im. Nożyków

Synagoga im. Nożyków

wtorek, 13 września 2011 12:56

Do jednego z istotnych zadań społeczności należy utrzymanie domów modlitwy. W przypadku Gminy Warszawskiej jest to zabytkowa Synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków, która znajduje się przy ulicy Twardej 6.

Synagoga została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Sekcja męska na parterze i żeńska na balkonie mieszczą razem 350 osób. Budynek przetrwał zniszczenie miasta podczas II wojny światowej, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich domów modlitwy i bożnic. Obecnie synagoga stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej, jest jednocześnie miejscem modlitw i dużych wydarzeń kulturalnych, jak np. koncerty, wystawy, debaty. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa – łaźnia rytualna.

Synagogę można zwiedzać

•    od poniedziałku do czwartku w godzinach: 9.00 – 20.00,
•    w piątek do zachodu słońca,
•    w niedzielę od 11.00 – 19.00.

Koszt wstępu wynosi 10 złotych.

Grupy zorganizowane prosimy o rezerwacje w Biurze Przewodnika:
Od poniedziałku do czwartku - godz. 10:00 - 16:00
W piątki - godz. 10:00 - 13:00
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: 502 400 849 
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Polecamy także spacery po żydowskiej Warszawie. Najciekawsze obiekty można znaleźć na stronie internetowej: zmh.um.warszawa.pl.