• Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)
  • Hebrew (Israel)
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Aktualności

pokaż więcej

Poświadczanie świadectw życia dla otrzymujacych gettorenty

UWAGA GETTORENTY!

Informacja Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Poczta niemiecka (Deutsche Post) w imieniu niemieckiego zakładu ubezpieczeń (Deutsche Rentenversicherung) zaczęła stopniowo rozsyłać druki  poświadczeń życia (Lebensbescheinigung) do beneficjentów emerytur za pracę  w getcie

Uprzejmie informujemy, że będzie je poświadczać Marian Kalwary w „Białym Budynku” (Klub Seniora) w każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 12 – 13. Kontakt telefoniczny: 601 244 450 oraz e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

20.07.2017

Marsz Pamięci

Więcej…

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie jako Partner Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma zaprasza do udziału w szóstym Marszu Pamięci 22 lipca. Tegoroczny Marsz odbędzie się w 75. rocznicę Zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. W wyniku Akcji Reinhardt zginęły około trzy miliony Żydów z terenów ziem polskich okupowanych przez Niemców. Organizowany od 2012 roku marsz ulicami Warszawy ma na celu oddanie hołdu największej żydowskiej społeczności przedwojennej Europy, trzystu tysiącom Żydów zamordowanych w niemieckim ośrodku zagłady w Treblince. 

W tegorocznym „Marszu Pamięci 22 lipca” uczcimy pamięć członków zespołu „Oneg Szabat”, konspiracyjnej grupy pod przewodnictwem Emanuela Ringelbluma, która podjęła zadanie zbierania i opracowania szeroko pojętej dokumentacji losów Żydów pod okupacją niemiecką. Obecnie Archiwum znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Marsz wyruszy spod pomnika Umschlagplatz 22 lipca o godzinie 19:00 i przemierzy symboliczną trasę ulicami Stawki, Karmelicką, Nowolipki i Andersa, a zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego na Tłomackiem.

18.07.2017

Oświadczenie

Od upadku komunizmu w 1989r. wszyscy odwiedzający Warszawę amerykańscy prezydenci i wiceprezydenci zawsze odwiedzali Pomnik Bohaterów Getta. Czynili to w imieniu narodu amerykańskiego, który odegrał tak kluczową rolę w pokonaniu faszyzmu, oraz w imieniu tak powszechnego upamiętnienia ofiar Zagłady, jak i potępienia jej sprawców, które wyrażają ludzie wszystkich narodowości i religii. Dla polskich Żydów, odbudowujących w demokratycznej Polsce, po grozie Zagłady i zniszczeniach komunizmu, życie swej społeczności, gest ten oznaczał uznanie, solidarność i nadzieję. Głęboko ubolewamy że Prezydent Donald Trump, choć będzie przemawiał publicznie zaledwie o milę od tego Pomnika, uznał za stosowne zerwać, z tą godną uznania tradycją. Ufamy, że ten przejaw lekceważenia nie wyraża postaw i uczuć narodu amerykańskiego.

 

Anna Chipczyńska

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

 

Lesław Piszewski

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

 

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski


06.07.2017

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi niewpuszczenia do Synagogi w Lublinie grupy muzułmańskiej młodzieży z Niemiec

Szanowni Państwo

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi niewpuszczenia do Synagogi w Lublinie grupy muzułmańskiej młodzieży z Niemiec, chcielibyśmy wyjaśnić sytuację i przypomnieć zasady, jakie obowiązują w przypadku zwiedzania należących do nas obiektów. Synagoga Jeszywas Chachmej Lublin, do której nie mogła wejść wycieczka z Niemiec, znajduje się w hotelu Ilan, który tego dnia był w całości zarezerwowany przez narodową reprezentację piłki nożnej jednego z europejskich państw i oddany do ich wyłącznej dyspozycji. W zaistniałej sytuacji młodzieży zaproponowano zwiedzanie zabytkowego, XVI- wiecznego cmentarza żydowskiego przy ulicy Kalinowszczyzny. Grupa skorzystała z propozycji - otrzymała klucze do bramy cmentarza i zwiedziła go. Synagogi należące do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, będące zarówno miejscem kultu religijnego jak i ośrodkami życia naszej społeczności, są dostępne do zwiedzania. Ze względu na zainteresowanie, jakim się cieszą, zalecamy wcześniej sprawdzić dostępność terminów, a rezerwacji dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Podobnie jak w przypadku miejsc kultu religijnego innych wyznań, nie ma możliwości ich zwiedzania w czasie modlitw, świąt oraz podczas innych zamkniętych wydarzeń.

Anna Chipczyńska

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

28.06.2017

Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej

Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej ucierpiał na skutek przechodzących przez Warszawę burz i wichur. Wiemy o zniszczonych nagrobkach i ohelach, na cmentarzu są też przewrócone drzewa. Będziemy Państwa na bieżąco informować o porządkowaniu cmentarza. Chcielibyśmy też zawiadomić Państwa, że ze względu na zniszczenia po wichurach przez kilka następnych dni cmentarz będzie zamknięty dla zwiedzających.

30.06.2017

Zachor - Kolor i Dźwięk

Zbliża się dziesiąta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku.

 

29.05.2017
Czytaj całość