Synagogi przez wieki budowano w środku dzielnic, miasteczek i wsi, w których mieszkali Żydzi. Stanowiły centrum życia społeczności żydowskich i skupiały wokół siebie najważniejsze żydowskie instytucje. Ortodoksyjna synagoga przy ulicy Twardej jest unikalnym zabytkiem Warszawy, jednak przede wszystkim to miejsce modlitw Żydów z Warszawy, Polski, Izraela i całego świata. Synagoga przy ulicy Twardej jest także siedzibą Naczelnego Rabina Polski, którym od 2004 jest rabin Michael Schudrich.
Synagoga im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków, jedyna synagoga ocalała w Warszawie z pożogi wojennej, jest unikalnym zabytkiem i ważnym ośrodkiem żydowskiego życia religijnego, społecznego i kulturalnego. Warszawska synagoga jest miejscem, w którym Żydzi wspólnie modlą się, celebrują Szabat i święta żydowskie, a także zawierają śluby pod chupą i wprowadzają dzieci do społeczności. W trakcie uroczystych Bar Micw i Bat Micw chłopcy i dziewczęta rozpoczynają dorosłe życie religijne i biorą odpowiedzialność za spełnianie micw. W synagodze odbywają się także wspólne modlitwy w chwilach nadzwyczajnych wydarzeń zagrożeń, ważnych rocznic.
Synagoga im. Małżonków Nożyków jest centrum żydowskiego życia społecznego. Mieści się przy niej Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która jest moralnym i prawnym spadkobiercą przedwojennych gmin żydowskich. Synagoga to ośrodek kultury żydowskiej. Są w niej organizowane wystawy, koncerty, spektakle teatralne i wykłady. Odwiedzają ją także osoby zainteresowane historią synagogi i współczesnym życiem warszawskich Żydów.
Rabini ortodoksyjnej synagogi im. Małżonków Nożyków:
Michael Schudrich - Naczelny rabin Polski i Rabin Warszawy
"Zgodnie z tradycją żydowską, Abraham wzniósł swój namiot w taki sposób, aby z każdej z jego czterech stron znajdowało się wejście. Dzięki temu goście mogli wybrać, którym wejściem chcą wejść do jego domu. 613 micwot, przykazań judaizmu, można rozumieć jako 613 różnych dróg bycia Żydem. Nasza społeczność jest otwarta na każdego, kto ma żydowskie pochodzenie i zapewnia wiedzę oraz doświadczenie tego, co to znaczy być Żydem. Naszym celem jest wspieranie takich osób, aby znalazły własny sposób na wyrażenie swojej wiary."
Rabin Michael Schudrich
Icchak Rapoport - rabin GWŻ Warszawa, pod kierownictwem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Pełni również funkcję Rosh Kollel Torah MiTzion w Warszawie.
"Chcielibyśmy z żoną poznać każdego członka naszej Gminy. Abyśmy wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina.Nasze drzwi są zawsze otwarte dla wszystkich osób, szczególnie dla tych potrzebujących wsparcia, rady czy pomocy."
Rabin Icchak Rapoport
W podziemiach Synagogi im. Nożyków w Warszawie (ul. Twarda 6) Gmina Wyznaniowa Żydowska zarządza czynną mykwą dla kobiet i mężczyzn, z odpowiednio przygotowanym zapleczem. Słowo mykwa, oznacza „zbiór”. W sensie fizycznym termin ten odnosi się do basenu, w którym zbierana jest woda „naturalna”, nietknięta ludzką ręką, na przykład woda deszczowa lub woda rzek czy podziemnych źródeł.
W kulturze i tradycji żydowskiej mykwa (łaźnia rytualna) ma tak ogromne znaczenie, że talmudyści zdecydowali, iż w społeczności, która nie posiada ani mykwy, ani synagogi, zbudowanie tej pierwszej jest sprawą nadrzędną. W praktyce mykwa wykorzystywana jest zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Zanurzenie w niej związane jest z pewnymi aktami rytualnymi. Mimo że wydaje się to tożsame z wykąpaniem się, założenia są inne. W sytuacjach, w których prawo żydowskie nakazuje skorzystanie z mykwy, osoba zanurzająca się powinna być wykąpana i umyta w sensie fizycznym. Mykwa jest „narzędziem duchowym”, dlatego zanurzenia w niej nie należy tłumaczyć względami higieny. W mykwie można też zanurzać nowo zakupione naczynia.
Cennik dla członków Gminy: kobiety i mężczyźni – 20 PLN, naczynia – 10-30 PLN.
Osoby chcące skorzystać z mykwy prosimy o kontakt pod nr telefoniczny 502 970 962 lub na adres mailowy mykwa@jewish.waw.pl
Aby skorzystać z mykwy należy umawiać się przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.
Ec Chaim to postępowa i egalitarna synagoga dostępna dla członków warszawskiej społeczności żydowskiej. W każdy Szabat odbywają się w niej modlitwy w piątek i sobotę, wraz z kolacją i sobotnim lunchem. Ec Chaim jest otwarte dla rodzin z dziećmi. Zapewnia szkółkę szabatową podczas sobotniej modlitwy, a także opiekę nad dziećmi podczas obchodzenia świat i innych wydarzeń. Członkowie Ec Chaim wspólnie obchodzą żydowskie święta i integrują się podczas corocznego Szabatonu. Posługę duchowną w Synagodze Ec Chaim od początku jej istnienia pełni rabin Stas Wojciechowicz zatrudniony na pełen etat przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Rabin prowadzi modlitwy, a także Kurs Podstaw Judaizmu, który stanowi podwaliny procesu konwersji. Synagoga Ec Chaim od 2021 roku jest członkiem Europejskiej Unii Judaizmu Postępowego.
"Pod dachem współczesnej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie mieści się wiele nurtów judaizmu. Tradycja mówi o siedemdziesięciu wizerunkach Tory, oryginalnych i prawdziwych w najwyższym stopniu. Każdy członek Gminy ma dziś pełną możliwość wyboru swojej własnej żydowskiej drogi, zależnie od duchowych, kulturalnych i społecznych potrzeb."
Rabin Stas Wojciechowicz